Вчора 0
Сьогодні 0
Розгорнути Згорнути

Україна стартує у відборі на Євробаскет-2025: формат, суперники, розклад матчів та шанси на вихід у фінальну частину

Стежте за поєдинками кваліфікації на телеканалі XSPORT

Сьогодні, 22 лютого, збірна України стартує у кваліфікації на Євробаскет-2025 поєдинком проти Словенії, який можна переглянути на телеканалі та YouTube-каналі XSPORT

Розповідаємо, як влаштований відбір на континентальну першість, хто буде нашими суперниками у боротьбі за право виступити на турнірі наступного року та як складалися стосунки синьо-жовтих із кожним з них.

Як влаштований відбір на Євробаскет?

У фінальній частині чемпіонату Європи з баскетболу традиційно беруть участь 24 команди, які розділяються на чотири групи по шість. Ці щасливчики визначаються у кваліфікаційному турнірі, що складається з чотирьох етапів. Етап, на якому збірна вступає в гру, визначається її місцем у рейтингу FIBA: що нижча позиція, то раніше стартуєш. На першому етапі свій шлях розпочинали десять команд, які були поділені на три групи. Переможці кожної з груп, а також найкраща збірна серед тих, що посіли другі місця, отримали право брати участь у наступному. Також своє місце там здобула збірна Кіпру, яка виступатиме у фінальному турнірі на правах однієї з країн-господарок.

В другому раунді до п'ятірки подолали попередній приєднуються ще сім команд, і за схожою схемою розігрують путівки до наступного: три групи по чотири, переможці кожного з квартетів вирушають у фінальну кваліфікацію, а ось на дев'ять інших збірних чекає ще один, додатковий етап, на якому в гру вступають ще три колективи, всіх ділять на чотири групи по три команди, і переможці своїх трійок приєднуються до учасників фінального відбору.

На останньому етапі кваліфікації до семи команд, які подолали попередні, а також Кіпру, який потрапив сюди на правах господарів, приєднуються 24 рейтингові європейські збірні. 32 команди ділять на вісім квартетів і перші три місця з кожного вирушають на Євробаскет-2025.

Де у цій схемі Україна та хто наші суперники?

Позиція збірної України в рейтингу FIBA (17-та в Європі та 35-та у світі) дозволяє стартувати у кваліфікації з останнього етапу. Нашими суперниками по групі А будуть Словенія, Португалія та Ізраїль, і зайняти в такій компанії не останнє місце синьо-жовтим точно під силу. Найгрізнішим опонентом тут виглядають словенці, з якими Україні історично важко: із 12 офіційних матчів наша команда виграла лише три. Сьома збірна Європи однозначно буде головним фаворитом групи, але решта опонентів підопічним Віталія Степановського цілком по зубах.

Історія наших стосунків з Португалією не така багата, проте цю збірну точно не можна зарахувати до категорії елітних. Востаннє шляхи українців та португальців перетиналися у контрольному матчі 2022-го року. Тоді синьо-жовті програли з різницею в одне очко (76:77), але сподіваємось, що в офіційних зустрічах з цим суперником усе складеться по-іншому.

А ось з Ізраїлем збірна України у своїй новітній історії розбирається стабільно. З восьми матчів з цією командою, більшість з яких, щоправда, були товариськими, наша збірна виграла шість, а остання гра відбулася відносно нещодавно – у серпні минулого року. Тоді українці перемогли у спарингу з рахунком 75:69.

Історія виступів України на Євробаскетах

Вперше у своїй історії збірна України пробилася до фінальної частини чемпіонату Європи з баскетболу ще 1997-го року, і з того часу брала участь у дев'яти з 12-ти можливих турнірів.

Найуспішнішою була континентальна першість 2013 року. Тоді наша команда під керівництвом Майка Фрателло у попередньому раунді впевнено вийшла з групи з Францією, Німеччиною, Бельгією, Великою Британією та Ізраїлем, пропустивши вперед лише майбутніх чемпіонів французів, а у другому груповому етапі зуміла зайняти прохідну четверту позицію у компанії Сербії, Литви, Франції, Бельгії та Латвії, що дозволила синьо-жовтим вийти до чвертьфіналу турніру. У 1/4 наша команда поступилася Хорватії (72:84) і завершила турнір на шостому місці. Забратися так високо більше не вдавалося на жодному іншому турнірі, а друге найкраще досягнення було встановлено на попередньому Євробаскеті у 2022-му, де наша збірна змогла вийти з групи з Грецією, Хорватією, Італією, Естонією та Великою Британією, але у 1/8 фіналу програла Польщі (86:94) та у підсумку посіла 12-те місце.